Austria Zabytki


Linz: Brzeg południowy
August 12, 2008, 3:08 pm
Filed under: Adventure, Austria, Culture, History, Holiday, Holidays, Hotel, Lifestyle, News, Photo, Travel, Wakacje, World

Duży Hauptplatz otaczają barokowe budynki. Wśród nich jest Altes Rathaus (Stary Ratusz), w którym zachowało się kilka wcześniejszych renesansowych elementów. Mieści się tu m.in. Linz-Genesis (Rathausgasse 8), muzeum prezentujące historię miasta (eksponaty „ożywają”, kiedy się do nich podchodzi). Wzrok przyciąga 20-metrowa barokowa Dreifaltig-keitssäule (kolumna Trójcy Świętej), wyrzeźbiona w marmurze salzburskim w 1723 r. Postawiono ją w podzięce za uchronienie miasta od wojny, ognia i moru. We wt. i pt. 9.00–14.00 na Hauptplatz odbywa się targ wiejski.

Przy Klosterstrasse, obok Hauptplatz, wznosi się zbudowany w latach 1564–1571 Landhaus (siedziba władz prowincji). Na dziedzińcu z arkadami stoi Fontanna Planety z 1582 r., której budowa poprzedziła przybycie do miasta wielkiego niemieckiego astronoma Johanna Keplera. Przez 14 lat wykładał on w kolegium, które niegdyś znajdowało się w tym mieście.

Na wzgórzu, na zachód od Hauptplatz, stoi przebudowywany co jakiś czas Schloss Linz (zamek Linz), którego początki sięgają 799 r. Stanowił on rezydencję Fryderyka III. Widać stąd wspaniale las iglic kościelnych. Wewnątrz mieści się Schlossmuseum (Muzeum Zamkowe), w którym można obejrzeć dzieła sztuki, rozmaite przedmioty i broń z epoki brązu, czasów rzymskich i okresu późniejszego (aż do XIX w.).

Wzniesiona w 1855 r. neogotycka Neuer Dom (katedra Nowa; Herrenstrasse 26) jest olbrzymia i nieco przyciężka, ale posiada niezwykłe witraże, np. na jednym oknie ukazano historię miasta. Wysoka na 131 m iglica katedry jest drugą co do wysokości w Austrii i ustępuje tylko wieży katedry św. Stefana w Wiedniu. Alter Dom (katedra Stara; Domgasse 3) to właśnie ten kościół, w którym Anton Bruckner pracował przez 12 lat jako organista. Pochodząca z XVII w. świątynia jest budowlą barokową, ze zwyczajową sztukaterią i marmurowym wystrojem.

Warto również zwiedzić Minoritenkirche (kościół Minorytów; Klosterstrasse 7), w którym boczne ołtarze są wyposażone w obrazy Johanna Schmidta z Krems, oraz Stadtpfarrkirche (kościół parafialny; Pfarrplatz), gdzie umieszczono grobowiec z sercem Fryderyka III.

Linz ma również tereny zielone. W Parku Naddunajskim, ciągnącym się nad rzeką, znajdują się niezwykłe metalowe rzeźby, a Botanischer Garten (Ogród Botaniczny; Roseggerstrasse 20) słynie z ogromnej liczby gatunków kaktusów i orchidei.


Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s%d bloggers like this: